Nezařazené

Viete odkiaľ pochádza váš štetec na mejkap?

Dnes žijeme v dobe, kedy sa na nás z každej strany hrnú informácie o tom, že je dôležité nakupovať tovar, ktorý je šetrný k prírode. BIO produkty sú populárne ako nikdy pred tým a postupne ich začínajú nakupovať aj ľudia, ktorí sa o životné prostredie v skutočnosti až tak nestarajú. Pri nákupe takéhoto tovaru pozeráme hlavne na svoje zdravie. Reklamy nás presviedčajú aj o tom, že ide o riešenia šetrné k prírode. Je to ale v skutočnosti naozaj tak?

jezevec

Nie všetko s označením BIO v skutočnosti neubližuje životnému prostrediu, prírode, alebo zvieratám.V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme bližšie na kefy z prírodných vlákien. Hovoríme napríklad o štetcoch na nanášanie mejkapu, či holiacej peny. Ak ste aj vy zástancom prírodných materiálov, tak vás bude určite zaujímať, ako tieto výrobky vlastne vznikajú.
Ak hovoríme o kozmetických štetcoch, tak najvyužívanejším materiálom na ich výrobu je zvieracia srsť.Teraz si asi hovoríte, že strihanie zvierat predsa nie je ničím tragickým. Bohužiaľ zvieratá nie sú iba ostrihané, ale o svoju kožu prídu úplne. Dlhšia srsť je využitá na výrobu týchto produktov a zvyšok napríklad na kabáty, alebo topánky.

štětiny

Jazvec je v mnohých krajinách chránený. Tento živočíšny druh si toho veľa zažil už v minulosti, kedy bol lovený v enormných množstvách. Jedným z hlavných dôvodov jeho lovu, bolo získavanie špeciálnej masti. Tá mala mať priam zázračné účinky na ľudské zdravie, hlavne čo sa týka dýchacích problémov. Aj z tohto dôvodu, dnes na Slovensku, stretnete toto nádherné zviera iba veľmi výnimočne. A práve jazvece sú na výrobu štetcov používané najčastejšie. Ich lov. By bol samozrejme finančne nákladný a neefektívny. Preto sú chované na farmách. Svoj život strávia v klietkach, v ktorých sa nemôžu doslova ani pohnúť. Nakoniec sú omráčené a zaživa stiahnuté z kože. niektoré jedince žijú ešte pár dní potom, ako na sebe už nemajú svoj kožuch. Ešte stále sa pýtate, prečo sú syntetické kefy a štetce lepšou voľbou?