Dom a záhrada

Zajac v našej záhrade

Máte doma zajaca alebo sa chystáte na kúpu pre Vás či vaše zodpovedné ratolesti. Už viete, kde bude nový člen rodiny bývať? V dome či naopak vonku. Ak to podmienky a všetci členovia domácnosti dovolia, umiestnite si svojho nového miláčika samozrejme čo najbližšie k sebe. Do svojho domu. Keď však nastáva situácia v ktorej musíte zajka umiestniť mimo neho, je to takisto v poriadku. Zajac aj ten zdrobnený je totiž stále zviera, ktoré je síce šľachtené ale stále je má svoju podstatu v divokých predkoch. Je preto možné nechať zajka celoročne vonku bez toho aby mu to ublížilo. Nechcete zajaca preto, lebo nemôže byť v dome? Pripravte mu zajačí raj na záhrade. Čím teda začať.

psi rovnako ako mačky by mohli mini zajkovi ublížiť

Z viacerých skúseností treba vybrať najprv vhodné miesto pre jeho klietku a nesmieme samozrejme zabudnúť na výber. Zajace zbožňujú behanie a malo by im byť dožičené v prípade domového aj vonkajšieho domáceho maznáčika. Vonkajšie kráľovstvo musí obsahovať základné veci ako je drevený domček. Dobré je myslieť nielen na letné mesiace, kedy hľadáme hlavne priestor ktorý poskytuje dostatočný tieň pred horúcim slnkom. Myslieť musíme aj na zimné miesiace, kedy by na zajaca a jeho obydlie malo fúkať čo najmenej a domček voliť radšej zateplený. Prináša to so sebou množstvo benefitov. Takýto domček je v letných mesiacoch príjemne chladivý a poskytuje zajačikovi úkryt pred teplom a chráni ho proti prehriatiu.

prírodu milujeme nielen my ale aj naši maznáčikovia

V zimných mesiacoch udržuje teplo v priestore, kde sa zajko schováva pred mrazmi. Ohrádka alebo výber je rovnako dôležitý. Nesmieme ale zabúdať na to, že okrem domácich zvieratiek sa medzi nami pohybujú aj tie voľno žijúce, ako napríklad mačky. Tie si môžu drobného mini zajka jednoducho spliesť s huňatým obedom a mohli by mu ublížiť. Ak teda chcete riešiť výbeh pre chlpáča, voľte ohrádku alebo výbeh, ktorý je tvorený z menších očiek a má aj vrchnú časť opatrenú sieťkou alebo prikrývkou, cez ktorú sa nedostane nielen zajko von ale aj cudzie zvieratá dnu. Úplne najideálnejšou kombináciou je kúpa hotového kompletu, ktorý spĺňa nielen nároky na priestor ale aj bezpečnosť.