Dom a záhrada

Hlavne to neprehnať

Ako pestujete zeleninu? Moja otázka nie je smerovaná na to, akým spôsobom, ale skôr na to, aké druhy a v akom počte pestujete. Určite ste už zaregistrovali informáciu, že monokultúry nie sú dobré. Mnohí ľudia si však pod týmto pojmom predstavujú veľké polia s rozlohou okolo niekoľkých hektárov, na ktorých rastú milióny a milióny rastlín jedného druhu. Napríklad taká repka olejná, slnečnice, zemiaky, pšenica alebo ďatelina. Áno, samozrejme, že v tomto prípade hovoríme o monokultúrach ako vyšitých. Monokultúra však môže veľmi jednoducho vzniknúť aj na vašej záhradke, ktorá nemá viac ako päť metrov štvorcových.
 Uhorka rastie v záhrade.jpg

Veľa rovnakého nie je dobre

 
Určite to vidíte okolo seba i vy. Záhradky krásne upravené. Na jednom políčku zemiaky, na druhom jahody, na treťom petržlen a tak ďalej. Inak povedané, monokultúra vedľa monokultúry. Ako by ste teda mali zeleninu sadiť správne? Hlavne to neprehnať so žiadnym druhom. Ak obľubujete napríklad paradajky, je logické, že si ich budete chcieť dopestovať viac, snažte sa ich však sadiť čo najďalej od seba. Takéto sadenie pôsobí zároveň aj ako prirodzená ochrana proti chorobám a  škodcom. Tak napríklad taká pleseň zemiaková, ktorá ničí aj paradajky, sa šíri vzduchom. Ak teda posadíte paradajky vedľa seba, stačí ak pleseň napadne jednu a môžete sa rozlúčiť so všetkými. Ak ich však posadíte ďalej od seba a medzi nimi budú prirodzené zábrany, napríklad ovocné kríky, pleseň zabije len niekoľko jedincov.
 Červená záhradná jahoda.jpg

Čo je dobre a čo už veľa

 
Je samozrejme veľmi ťažké povedať, koľko rastlín pokope tvorí monokultúru a koľko ešte nie. Preto je najlepšie, ak pri záhradkárčení zapojíte svoj zdravý sedliacky rozum. Snažte sa všetky druhy rastlín sadiť v primeranom množstve a ani s jedným z nich to neprehnať. Do úvahy musíte brať aj možnosti vašej záhrady a taktiež to, čo radi jete.