PC

LED svetlá a ich zapojenie v exteriéri

LED svetlá sa možno viacerým ľuďom spájajú s obľúbenými svetelnými pásmi a pri ich využití vonku si pravdepodobne väčšina z nás automaticky predstaví vianočnú výzdobu na strechách domov, ktorá z takýchto svetelných pásov a reťazí pozostáva. Vrátane vianočného obdobia sa však LED svetlá vonku v exteriéri využívajú dnes už aj celoročne, a to najmä ako dekoračné svetlá. LED osvetlenie je ideálne na použitie vo vonkajšom prostredí, pretože dosahuje dlhú životnosť a je odolné voči vlhkosti, vode a tým pádom aj bláznivému daždivému počasiu či snehovej víchrici. Takéto svetielka pekne vyniknú napríklad umiestnené po dĺžke plotu, okolo prístrešku, terasy, altánku, zábradlia či na rôznom inom ľubovoľnom mieste. Podľa toho kam chcete svetlo umiestniť, viete zakúpiť aj viaceré prevedenia LED svetiel, od záhradných lampičiek, ktoré umiestnite popri chodníku až po netradičné tvary reťazí svetla či pásov na zavesenie. Možností a prevedení je obrovské množstvo, avšak akékoľvek LED svetlo je potrebné najprv vonku vhodne zapojiť.

dekoračné svetlá

Nie len vonkajšie zapojenie LED svetiel, ale i to vnútorné je rovnako dôležité, pretože pri zlom pripojení k napájaciemu zdroju vaše osvetlenie nemusí dosahovať všetky výhody. Ovplyvniť to môže napríklad jeho výdrž, životnosť, intenzitu sily svetla alebo spôsobiť iné poškodenie. LED napájacie zdroje Ledprodukt.sk pre vonkajšie prostredie sú rovnako, ako aj samotné svetlá odolné voči vode, takže sa nemusíte báť, že ich dažďová sprcha poškodí. Dôležité je však osvetlenie aj zdroje napájania kontrolovať, aby neprišlo k ich nadmernému prehrievaniu, ktoré môže byť pre svetlo taktiež nevhodné a vyústiť môže až do jeho absolútneho pokazenia.

svetelná reťaz

Väčšina zdrojov napätia však dokáže teplotu regulovať, ale pri extrémnych horúčavách je vždy lepšie prehrievanie skontrolovať. V prípade, že neviete presne odhadnúť, aký druh napájacieho zdroja k LED svetlu zvoliť, riaďte sa silou napätia daného svetla a dávajte pozor, aby ste napríklad osvetlenie s napätím 12V nezapojili do zdroja s 24V alebo naopak.