PC

Solárne kolektory bývajú umiestnené nielen na streche domu

V dnešnej dobe sa čoraz viac domácností snažiť zariadiť si svoj rodinný dom v nízkoenergetickom a modernom štýle. Aby bol dom nízkoenergetický tak na sa na vykurovanie používajú alternatívne zdroje energie. Medzi tieto zdroje energie patria napríklad solárne kolektory, tepelné čerpadlá, kotly na biomasu či netradičné veterné turbíny. Vďaka vhodnému spôsobu vykurovania sa dá na celkových nákladoch spojených s teplom v domácnosti ušetriť až 70%. Solárne kolektory je možné bez problémov použiť na celom území Slovenskej republiky, pričom najviac slnečného žiarenia je na juhu Slovenska.

střešní panely

Aké fungujú solárne kolektory?

Funkcia solárnych kolektorov spočíva v zachytávaní priameho slnečného žiarenia, ale aj odrazeného žiarenia z okolitých budov a podobne. Toto žiarenie zachytáva zmes vody a nemrznúceho prostriedku, ktorá sa nachádza vo vnútri kolektorov. Následne sa vplyvom slnečného žiarenia táto zmes ohrieva. Ak teplota v solárnom kolektore prekročí nastavenú teplotu o 5 stupňov Celzia, tak sa do obehu dostane obehové čerpadlo. Teplonosná kvapalina pretečie tzv. výmenníkom tepla a vzniknuté teplo odovzdá úžitkovej vody, ktorú je možné používať na každodenné činnosti. Väčšina solárnych kolektorov sa počas horúcich letných dní dokáže sama automaticky vychladiť.

Umiestnenie solárnych kolektorov

Solárne kolektory sa zväčša umiestňujú na strechy domov alebo iných nehnuteľností. Strecha pritom môže byť plochá ale aj šikmá. Okrem strechy je kolektory možné umiestniť na fasádu ale napríklad aj do voľného priestoru na záhrade. Solárne kolektory by mali byť samozrejme orientované v smere najväčšieho slnečného žiarenia počas dňa. Napríklad ploché slnečné kolektory je možné umiestniť nielen na strechu, ale je možné ich zabudovať priamo do strechy. Týmto spôsobom je kolektor chránený proti poveternostným podmienkam a taktiež sa ušetria finančné náklady na strešnú krytinu. Takto umiestnené slnečné kolektory navyše vyzerajú aj o niečo estetickejšie a modernejšie. Na inštaláciu solárnych kolektorov nie je nutné mať stavebné povolenie.

střešní panely

Ako doplnkový zdroj energie sa pri solárnych kolektorov používa solárna zostava. Solárna zostava obsahuje aj kotol, ktorý zabezpečí ohrev vody v zimných či jesenných mesiacoch, kedy slnečného žiarenia nebýva v takom veľkom počte. Pomocou solárnej zostavy sa tak zabezpečí teplo v domácnosti v ktoromkoľvek ročnom období.

Ak si neviete s výberom vhodného vykurovacieho zariadenia poradiť, tak sa neváhajte obrátiť na profesionálov. Spoločnosť Viessmann, s.r.o. prináša na trh okrem vykurovacej aj chladiarenskú techniku a ďalší sortiment. Na internetovej stránke www.viessmann.sk nájdete bohaté portfólio produktov.